Dette er tekstversionen af Klinisk Biokemisk Afsnit
Klik her for at komme til den grafiske version af Klinisk Biokemisk Afsnit

Forside - Læs op - Sitemap


Klinisk Biokemisk Afsnit


Klinisk Biokemisk Afsnit / Blodprøvetagning og EKG
Finsensgade 35
6700 Esbjerg

Besøgsadresse:
Blodprøvetagning og EKG: Bygning D, Haraldsgade 12, stuen
Laboratorium (KBA): Bygning F, Haraldsgade 13B

Tlf. nr. 7918 2412 i tidsrummet kl. 8-15.00
E-mail: svs-kba@rsyd.dk


Om vores organisation:
Klinisk Biokemisk Afsnit (KBA) hører under Klinisk Diagnostisk Afdeling (KDA).

KBA varetager de laboratoriefunktioner, der er knyttet til måling af stoffer i blodet og andre vævsvæsker af betydning for sygdomsudvikling.

KBA har laboratorium på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg, Grindsted og Varde.
Klik på menuen til venstre for at få yderligere information om KBA Grindsted, Sundhedscenter, Varde og AK- og Tromboseklinikken.

 

Bestil tid til blodprøver/EKG - læs mere på www.svs.dk/bestiltid (læs bla. information ang. booking af tid til barn) eller gå direkte til www.booking.rsyd.dk

Information om undersøgelser får du på vores Laboratorieinformation for Klinisk Biokemi og Immunologi.
Du vil få et nyt skærmbillede op, og på det skal du vælge "Generelle informationer" i venstremenu'en - og herefter vælge "Pt.vejledning".

Kontakt os:
Specialeansvarlig overlæge, professor Jørgen Gram
Tlf. nr.: 7918 2411
E-mail: Joergen.Gram@rsyd.dk

Overlæge Lars Ulrik Gerdes
Tlf. nr.: 7918 2452
E-mail: Lars.ulrik.gerdes@rsyd.dk

Overlæge Vakur Bor
Tlf. nr.: 79182440
E-mail: Vakur.bor@rsyd.dk

Afdelingsbioanalytiker, Team A, Rikke Skrøder Sørensen
Tlf. nr.: 7918 2427
E-mail: rss@rsyd.dk

Afdelingsbioanalytiker, Team B, Elin Rasmussen
Tlf. nr.: 7918 3331
E-mail: Elin.Merete.Rasmussen@rsyd.dk

Afdelingsbioanalytiker, Team C, Bente Hansen
Tlf. nr.: Esbjerg 7918 2425 - Grindsted 7918 9160
E-mail: Bente.Hansen3@rsyd.dk

Afdelingsleder, Forskning, Johannes Sidelmann
Tlf. nr.: 7918 2415
E-mail: Johannes.Sidelmann@rsyd.dk

Senest fagligt revideret: 18-03-2020




Region Syddanmark - Email: kontakt@regionsyddanmark.dk