Dette er tekstversionen af Klinisk Patologisk Anatomi
Klik her for at komme til den grafiske version af Klinisk Patologisk Anatomi

Forside - Læs op - Sitemap


Klinisk Patologisk Anatomi



Klinisk Patologisk Anatomi (KPA)
Finsensgade 35
6700 Esbjerg

Besøgsadresse: Bygning F, Haraldsgade 13B, 1. sal

 

Åbningstider:
Mandag-torsdag kl. 08.00-15.30, fredag kl. 08.00-15.00
Tlf.: 7918 2447

E-mail: SVS-KPA@rsyd.dk


Klinisk Patologisk Anatomi
Afdelingen udfører undersøgelser af vævs- og celleprøver, og foretager desuden obduktioner.
Afdelingen medvirker desuden i folkeundersøgelse mod livmoderhalskræft.

Klinisk Patologisk Anatomi betjener fortrinsvis de 225.000 indbyggere i det tidligere Ribe Amt.
Funktionen udføres ved Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg, hvorfra blandt andet  praktiserende læger, speciallæger og tandlæger primært i det tidligere Ribe Amt betjenes.


Kontakt:

Specialeansvarlig overlæge Niels Korsgaard
Telefonnr.: 7918 2453
E-mail: Niels.Korsgaard@rsyd.dk

Afdelingsbioanalytiker Bente Dammark Kristensen
Telefonnr.: 2480 9251
E-mail: Bente.Dammark.Kristensen@rsyd.dk

Overlæge Dubravka Bobonj Hizak
Telefonnr.: 7918 2448
E-mail: Dubravka.Bobonj.Hizak@rsyd.dk

Uddannelsesansvarlig overlæge Martin Bak
Telefonnr.: 7918 3448
E-mail: Martin.Bak@rsyd.dk

Overlæge Rikke Kølby Christensen
Telefonnr.: 7918 5535
E-mail: Rikke.Kolby.Christensen@rsyd.dk

Overlæge Sanne Christiansen
Telefonnr.: 7918 2665
E-mail: Sanne.Christiansen@rsyd.dk

Overlæge Siegfried Loeschke
Telefonnr.: 7918 2550
E-mail: Siegfried.Loeschke@rsyd.dk

 

Senest fagligt revideret: 19-10-2020




Region Syddanmark - Email: kontakt@regionsyddanmark.dk